Nie ma bardziej prawdziwego stwierdzenia, niż "Jesteś tym, co jesz". Jeśli zadbasz o racjonalne odżywianie, nie tylko zwalczysz wiele dolegliwości i unikniesz chorób, ale zapewnisz sobie dobre samopoczucie, radość i chęć do życia. Racjonalne odżywianie to całościowe spojrzenie na proces żywienia. Gwarancją sukcesu jest zadbanie o wszystkie etapy:
- wybieranie produktów i przygotowywanie
- przyswajanie i trawienie
- oczyszczanie organizmu
Co wybierać i dlaczego ?
Warzywa i owoce
Warzywa i owoce to żywieniowe gwiazdy. Zawarte w nich witaminy, minerały, enzymy, wysokiej jakości białka doskonale zaspokajają potrzeby organizmu, chronią przed chorobami, wzmacniają odporność i pomagają w oczyszczaniu organizmu.
Ważne !
Jedz dużo surowych owoców i warzyw. Zawierają najwięcej cennych składników. Proces obróbki cieplnej niszczy enzymy i większość witamin. Urozmaicaj. Wybieraj różne warzywa i owoce. Jedz produkty sezonowe. Preferuj produkty z upraw ekologicznych. W przypadku produktów nieekologicznych obieraj je ze skórki - nie narażasz się na kontakt z pestycydami i herbicydami.
Ryby
Jedz dużo ryb, minimum 2-3 razy w tygodniu. Tłuste ryby zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią przed chorobami układu krążenia, wpływają pozytywnie na gospodarkę hormonalną i pracę mózgu. Wybieraj ryby żyjące w naturalnych warunkach, nie hodowane.
Orzechy i nasiona
To nieocenione źródło składników pokarmowych: aminokwasów, niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin A B C i E, wapnia, magnezu, potasu, cynku, żelaza, selenu i manganu. Jedz łyżeczkę - dwie dziennie. Masz do wyboru słonecznik, pestki dyni, siemię lniane, migdały, orzechy włoskie, nerkowe, laskowe i inne. Możesz je jeść same jako przekąski lub dodawać do potraw i sałatek.
Nasiona roślin strączkowych
Fasola, bób, ciecierzyca, soczewica, groch, zawierają kompletne białko, obniżają poziom cholesterolu i oczyszczają organizm ze szkodliwych toksyn. Są bogatym źródłem dobrych węglowodanów złożonych.
Produkty z pełnego ziarna
Wybieraj produkty z pełnego ziarna zamiast z wysoko oczyszczonego i brązowy ryż zamiast białego. Używaj mąki razowej. Ile razy to możliwe, zastępuj produkty pszenne żywnością z innych zbóż. Biała mąka i biały ryż są pozbawione błonnika i witamin, zawierają niewiele pożytecznych składników pokarmowych.
Nabiał
Kontroluj ilość spożywanego nabiału. Produkty mleczne są źródłem wapnia, ale spożywane w dużych ilościach zakwaszają organizm, mogą powodować alergie i inne problemy zdrowotne. Jaja zawierają białko wysokiej jakości i antyutleniacze, są bogate w substancje cenne dla oczu i mózgu. Badania pokazały, że spożywanie jednego jajka dziennie jest zdrowe i bezpieczne dla organizmu.
Mięso i drób
Rozważ umiarkowaną konsumpcję mięsa. Dieta wysokobiałkowa może niekorzystnie wpływać na trawienie. Jeśli jesz mięso, to wybieraj z hodowli ekologicznych.
Słodycze
Kontroluj i ograniczaj ilość spożywanych słodyczy. Jeśli bardzo lubisz, wybieraj gorzką czekoladę i chałwę.
Opracowanie merytoryczne lek. med. Elżbieta Dudzińska
W następnych częściach napiszę o przygotowywaniu oraz przyswajaniu jedzenia oraz oczyszczaniu organizmu.
Piszę to tutaj, bo myślę, że w ten sposób będzie mi się łatwiej do tego dostosować :)
Co sądzicie o postach w tej tematyce ? :)
ja jakos nie przywiązuje wiekszej uwagi do tego stwierdzenia;) chociaz czesto uwazam na to co jem i z wielu rzeczy rezygnuję;)
OdpowiedzUsuńJa właśnie ostatnio się źle odżywiam, ale zamierzam to zmienić ;)
UsuńUwielbiam warzywa, codziennie na kolację jem sałatę (z rukolą i roszponką) z sosem winegret, pokrojone rzodkiewki czy pomidory z cebulką :D
OdpowiedzUsuńW takim razie muszę wziąć z Ciebie przykład ;)
Usuńfajnie, że o tym piszesz ;) pomysł mi się jak najbardziej podoba :)
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
Usuńbardzo fajny post hmm ja już czekam na post o oczyszczaniu organizmu!!
OdpowiedzUsuńJuż niedługo się pojawi :)
Usuń